Modne miejsca, w których zjesz smacznie. Zapraszamy.

[Mielec]Restauracja Polska „polka’s”

[Mielec]Restauracja Polska „polka’s”

Restauracja Polska
Pisarka 25
39-300 Mielec
(22) 3 988 977

Kuchnia polska to dość złożone zjawisko kulinarne. Trudno jest w polskiej tradycji znaleźć rzeczywiście "oryginalne" – "czysto polskie" potrawy. Na kształtowanie się kulinarnej świadomości smakoszy zamieszkujących Polskę miały wpływ przemiany historyczne, na przestrzeni dziejów ulegała ona wielu wpływom i zmianom. Kuchnię polską charakteryzuje też bardzo duży regionalizm.

Kroniki średniowieczne opisują kuchnię polską jako bardzo ostrą, charakteryzującą się częstym użyciem dużych ilości mięsa i kasz. Ówczesna kuchnia polska stosowała olbrzymie, w porównaniu z innymi krajami Europy, ilości przypraw, głównie pieprzu, gałki muszkatołowej i jałowca. Poza tym w powszechnym użyciu były miód, rzepa i groch.

Najpopularniejszym trunkiem było piwo, z czasem wyparte przez wino, importowane głównie ze Śląska i Węgier.Duży wkład w rozwój naszej kuchni wniosła Bona Sforza kiedy w 1518 przywiozła ze soba włoskich kucharzy. Jednak najstarsze potrawy, które można by uznać za tradycyjnie polskie i jednocześnie wciąż popularne, pochodzą głównie z przepisów autorów XIX-wiecznych książek kucharskich, takich jak Lucyny Ćwierczakiewiczowej, które z kolei zostały zaczerpnięte ze starych XVIII-towiecznych kalendarzy ziemiańskich, będących odzwierciedleniem zwyczajów żywieniowych polskiej szlachty zaściankowej doby schyłku Rzeczpospolitej.

Do potraw tych można zaliczyć: bigos – potrawa pierwotnie litewska, pierogi – potrawa występująca w Rosji, Białorusi, Ukrainie i w Polsce, kasza gryczana ze skwarkami – również występująca w wyżej wymienionych krajach, kapusta kiszona i ogórek kiszony – również występujący u wszystkich Słowian północnych, barszcz czerwony w wariancie z kołdunami – zaadaptowany z kuchni litewskiej, barszcz biały (zwany też zalewajką) oraz żur – występujące u wszystkich Słowian północnych, kapuśniak

Więcej informacji dostępne na https://www.gdziezjesc.info/mielec/restauracja_polska_polka_s_lotnikow
Odwiedź także dział Restauracje polska w Mielec >Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *